Koncert karnawałowy

31 stycznia 2007

w Filharmonii Rzeszowskiej

Organizatorzy:

Towarzystwo Promocji Dzieci Utalentowanych Muzycznie
Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara
Kliknij na zdjęciach z koncertu
aby zobaczyć powiększenia

W piękny zimowy wieczór, w gorącym, karnawałowym nastroju, odbył się koncert, w którym dominowała muzyka wykonywana z radością i pasją przez młodych i utalentowanych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Rzeszowie.
Wśród różnorodnej tematyki koncertów, jaką od wielu lat prezentujemy naszym odbiorcom, znalazła swoje miejsce także muzyka zwana popularnie rozrywkową. W wielu przypadkach dopiero w tym gatunku muzyki, uczniowie szkoły odkryli drzemiące w nich talenty, odnaleźli w niej fascynację, kierunek dalszego kształcenia, a nawet przyszłość estradową.
W zapoczątkowanym przed laty cyklu koncertów karnawałowych w Teatrze "Maska" i Filharmonii przedstawiamy orkiestrę, solistów i zespoły o różnorodnym składzie instrumentalnym, w nowych aranżacjach znanych i lubianych tematów jazzowych, dixilandowych, a także muzykę filmową i operetkową. Tradycją jest fakt, że w koncertach tych występują uczniowie i ich mistrzowie, czyli pedagodzy.
Od 10 lat organizatorem koncertów jest ZSM nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie i Towarzystwo promocji Dzieci Utalentowanych Muzycznie, które nie tylko promuje i wspiera finansowo najzdolniejszych, a także pomaga w zakupie instrumentów oraz w zakresie realizacji potrzeb związanych z bazą szkoły i jej wyposażeniem.
Podczas koncertu wystąpili zaproszeni przez Dyrekcję Zespołu Szkół Muzycznych goście: pan Marek Czarnota pisarz i autor 12 książek, Mistrz Mowy Polskiej w 2002 r., jeden z 15-tu najlepiej mówiących ludzi w Polsce, który opowiadał o balach w dawnej Galicji oraz tenor Jacek Ścibor, który wykonał utwór zaprezentowany podczas ubiegłorocznego Festiwalu Muzycznego w Łańcucie.
Koncert przywołał atmosferę panującą na dawnych balach i tak jak tradycja nakazuje rozpoczął się polonezem. A oto, co usłyszeliśmy w programie:

W. Kilar - Polonez z filmu "Pan Tadeusz", W. Kilar - Walc z filmu "Trędowata" oraz W. Kazanecki - Walc Barbary z filmu "Noce i dnie" wyk. orkiestra pod dyr. Waldemara Gronia
P. Czajkowski - Trepak z baletu "Dziadek do orzechów" wyk. zespół rytmiki przygotowany przez Gabrielę Leś
E. Kalmann - Uwertura do operetki "Hrabina Marica" wyk. orkiestra, dyr. Waldemar Groń ,
K. Loewe "Przetańczyć całą noc" wyk. Katarzyna Paulo-Pilat - sopran z towarzyszeniem orkiestry
A. Toussant - "A comme d'amour" wyk. Barbara Bajor - fortepian z towarzyszeniem orkiestry,
D. Mancini - Suita na zestaw perkusyjny I i II cz. wyk. zespół perkusyjny przygotowany przez Mariana Rzyma ,
R. Henderson - "Five Foot Two, Eyes of Blue" oraz B. Howard "Fly Me to The Moon" wyk. zespół rozrywkowy przygotowany przez Rafała Kulpińskiego i Jacka Laskę ,
"Walc", "Keine" - muzyka tradycyjna w wykomaniu Rzeszów Klezmer Band ,
K. Mroziak - "Strange day", "Free" wyk. zespół Impression przygotowany przez Krzysztofa Mroziaka ,
W. Kilar "Smuga cienia" temat z filmu "Smuga cienia" wyk. Barbara Bajor - fortepian z towarzyszeniem orkiestry,
L. Kozłowski "Łzy" wyk. Jacek Ścibor - tenor, orkiestra w aranżacji Waldemara Gronia ,
J. Brahms - "Taniec węgierski" oraz J. Strauss - "Radetzky Marsz" wyk. orkiestra, dyr. Waldemar Groń ,

Słowo wstępne: Małgorzata Płaneta-Zając
Słowo wiążące: Marek Czarnota