Spotkanie Wojciecha Kilara ze społecznością szkoły | Prasa o koncercie


MUZYKA BOGACTWEM DUSZY

Koncert pod patronatem
Biskupa Kazimierza Górnego
i Profesora Wojciecha Kilara
20 listopada 2004 r.

Kliknij na zdjęciach,
aby zobaczyć powiększenia

Fundacja CARITAS i Zespół Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara były organizatorami koncertu, który odbył się 20 listopada 2004 na scenie teatru Maska w Rzeszowie. Honorowymi gośćmi byli Biskup Kazimierz Górny i kompozytor Wojciech Kilar - patron Zespołu Szkół Muzycznych, który przyjechał do Rzeszowa na tę uroczystość na zaproszenie całej społeczności szkolnej.

DOCHÓD Z KONCERTU PRZEZNACZONY ZOSTAŁ NA RZECZ BUDOWY REGIONALNEGO OŚRODKA REHABILITACYJNO-EDUKACYJNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W RZESZOWIE.


Przesłaniem koncertu o wymownym tytule "Muzyka bogactwem duszy" było określenie funkcji i roli muzyki w życiu człowieka. Muzyka posiadająca wielką siłę moralną, religijną i żywotną zdolna jest do rozbudzania uczuć wzniołych i szlachetnych - do pocieszania ludzi i do łagodzenia cierpień, ale przede wszystkim sprzyja wzajemnemu zrozumieniu. Jest uniwersalnym językiem, który mówi bezpośrednio z serca do serca poza murami i poza granicami narodów.

Czymże jest muzyka ? Czy pożywieniem niezbędnym jak chleb, czy może modlitwą ... Tymi słowami dyrektor Bogumiła Płaneta wprowadziła nastrój utworu Modlitwa o pokój Blacha, którym chór pod dyr. Jacka Laski rozpoczął ujmujący swym klimatem koncert. Wykonawcami dalszej części koncertu byli: orkiestra pod dyr. Antoniego Walawendra oraz soliści, zespoły instrumentalne i rytmiczne dzałające w Zespole Szkół Muzycznych im. W. Kilara w Rzeszowie. W programie znalazły się takie utwory, jak: Rondo na 2 flety F. Dopplera (wyk. P. Warchoł, K. Terech, akomp. M. Drzymała), Koncert d na dwoje skrezypiec J. S. Bacha (wyk. B. Kotowicz, M. Pikor, akomp. M. Piatikow), chóralny utwór Boguroditse Djewo, radujsa S. Rachmaninowa, Zima z Czterech pór roku A. Vivaldiego (wyk. N. Ciupak - skrzypce, M. Piatikow - fortepian), Preludia na fortepian W. Kilara (wyk. P. Kościk), Tańce Szkockie op. 72 F. Chopina (wyk. S. Bury - fortepian), Menuet J. S. Bacha (wyk. Zespół Smyczkowy uczniów OSM I st.), Oberek G. Bacewicz (wyk. J. Gerula - fortepian), Mały modlitewnik E. Glennie (wyk. J. Rzym - marimba solo), Marimba spiritual (wyk. zespół perkusyjny: J. Rzym, K. Siciak, P. Trojanowski), Taniec z szablami A. Chaczaturiana (wyk. kwintet - M. Pikor - Skrzypce, M. Trawka - wiolonczela, P. Trojanowski - perkusja, K. siciak - ksylofon, J. Trojanowski - fortepian). Obejrzeliśmy aranżacje choreograficzne do utworów Suita orkiestrowa h - Badinerie J. S. Bacha oraz Nokturn Es F. Chopina w wykonaniu zespołów rytmicznych przygotowanych przez Gabrielę Leś (wyk. S. Bury, D. Kocur, A. Seredyńska, M. Wisz oraz S. Bała, I. Kołodziej, K. Wiślińska, N. Wiślińska). Dopełnieniem nastroju koncertu były podniosłe refleksje słowne o roli muzyki w zyciu czlowieka wygłaszane przez Małgorzatę Zając, która prowadziła cały koncert.

Prasa o koncercie

Galeria zdjęć z koncertu

Spotkanie Wojciecha Kilara ze społecznością szkoły

W piątek w godzinach przedpołudniowych Wojciech Kilar spotkał się w auli szkłoy z uczniami i nauczycielami. Kompozytor zajął miejsce, gdzie niegdyś stał fortepian, przy którym pobierał lekcje. "Jeszcze we Lwowie nauka muzyki szła mi ciężko - wyznał. Dopiero tu, dzięki moim profesorom pokochałem muzykę i sam zacząłem komponować, poczułem, że to mój świat. (...) Jestem wdzięczny tym ludziom i temu miastu, bo gdybym tu nie trafił, nie wiem, co by się ze mną stało. Rozmawiał z uczniami. Przyjął od zebranych dzieci własnoręcznie wykonany album i ozdoby choinkowe. Odpowiadał na pytania uczniów, których szczególnie ciekawiło także jak się pisze muzykę do filmów i dlaczego kompozytor zainteresował się tym gatunkiem muzyki. Wzruszające spotkanie utrzymane w ciepłej atmosferze było przeżyciem niezapomnianym zarówno dla społeczności szkolnej i samego Wojciecha Kilara.

Zdjęcia ze spotkania Kilara z uczniami szkoły