Koncert Jubileuszowy 65-lecia Szkoły
- galeria zdjęć
Ważniejsze OSIĄGIĘCIA uczniów i nauczycieli
od początku istnienia szkoły

Czym możemy się pochwalić w ostatnich latach

Jubileusz 65-lecia Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara
w Rzeszowie, 1944-2009

Chlubne karty historii Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie nie są jedynie powodem do sentymentalnych wspomnień i wzruszeń, ale przede wszystkim zobowiązaniem, inspiracją i źródłem sił do kontynuacji dokonań poprzedników. Szkoła zbudowana na solidnych fundamentach szlachetnej tradycji z powodzeniem realizuje cele dydaktyczne i ponadczasowe ideały wychowawcze, łącząc je z żywą obecnością w życiu kulturalnym miasta i regionu. Owoce pracy ostatnich lat świadczą o tym, że Szkoła ani przez chwilę nie zwalnia tempa. Z roku na rok nabiera rozpędu, zasilając szeregi grona pedagogicznego absolwentami Akademii Muzycznych i Uniwersytetów, którzy z zapałem mnożą sukcesy swoich poprzedników.

Z radością odnotowujemy osiągnięcia na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach muzycznych, będące owocem pracy prężnie działającej sekcji fortepianu, którą od lat kieruje Lidia Strzelecka.

Imponującą listą nagród poszczycić się może utalentowany Rafał Gudyka, uczeń Lidii Strzeleckiej, a obecnie Joanny Strzeleckiej, W 2006 roku będąc uczniem Lidii Strzeleckiej, otrzymał III Miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści w Stalowej Woli i I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych instrumentalistów im, Stefanii Woytowicz w Jaśle. W 2007 roku kontynuując naukę u Joanny Strzeleckiej, pokonał konkurencję z Japonii, Korei, Estonii i Rosji na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach koło Warszawy, zdobywając I miejsce. Najwyższą lokatę uzyskał również na I Podkarpackim Konkursie Chopinowskim (o zasięgu ogólnopolskim) w Rzeszowie (w dwóch kategoriach wiekowych) oraz III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Pianistów im. Teodora Leszetyckiego w Łańcucie.
    Liczne nagrody i wyróżnienia otrzymał także w 2008 roku: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Concours Musical de France" im. Ginette Gaubert w Paryżu, wyróżnienie na XLI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ,,virtuosi per musica di pionoforte" w Usti nad Łabą (Czechy), II nagrodę w XIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Pianistycznym im, Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, i I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im, Juliusza Zarębskiego w Łomiankach koło Warszawy oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Dziecięcych Zespołów Kameralnych "VI Wiosna Młodych Kameralistów" w Krakowie (wraz z wiolonczelistą Łukaszem Pawlikowskim).
    Dopełnieniem osiągnięć młodego pianisty były występy w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie "Florianka" gdzie zagrał podczas koncertu inaugurującego X Letnią Akademię Muzyczną w Krakowie oraz w sali Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach (IV Ogólnopolski Festiwal "Sierpień Talentów"). W 2008 roku Rafał Gudyka otrzymał zaszczytną Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz nagrodę Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.

Joanna Strzelecka z uczniem
Rafałem Gudyką
Barbara Bajor

Jedną z najbardziej utytułowanych uczennic szkoły jest również Barbara Bajor. Pierwsze międzynarodowe sukcesy zdobyła w Paryżu, będąc wychowanką Marii Jędreas-Romankiewicz. Jako uczennica Żanny Parchomowskiej w 2005 roku wywalczyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Concurs Musical de France" im. Ginette Gaubert w Paryżu w dwóch kategoriach wiekowych i II miejsce na XXXVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznyn I w Usti nad Łabą (Czechy). W tym samym roku wyróżniona została Nagrodą Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych dla najzdolniejszej młodzieży województwa podkarpackiego. Rok później otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa "Młode Talenty", a w 2007 roku - I miejsce i Grand Prix całego II Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (nagrodą był występ z orkiestrą na Festiwalu w Sandomierzu) oraz III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jurmala" (Łotwa).

Uzdolniony pianista - Piotr Kościk - muzyczną drogę rozpoczynał u Joanny Mitał-Dworakowskiej. Będąc uczniem Żanny Parchomowskiej otrzymał w 2005 roku II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu pod przewodnictwem Andrzeja Jasińskiego. Za swoje sukcesy został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Rzeszowa "Młode Talenty 2005" oraz otrzymał stypendium ówczesnego Prezesa Rady Ministrów. Dalsze kształcenie muzyczne podjął w Wiedniu.

Piotr Kościk
Jakub Gerula

Kroniki szkolne odnotowują również sukcesy Jakuba Geruli. Pierwsze laury o randze międzynarodowej zdobywał w Paryżu jako uczeń Anny Dymek - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Concurs Musical de France" im. Ginette Gaubert w Paryżu (2005) w swojej kategorii wiekowej. Kolejne nagrody były wynikiem pracy ucznia w klasie fortepianu Żanny Parchomowskiej: wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Jurmala" (Łotwa, 2007) oraz Nagroda Dyrektora Konkursu XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Warszawa-Łomianki-Izabelin, 2008).

Znaczące osiągnięcia są również udziałem Aleksandry Seredyńskiej. W 2006 roku, będąc uczennicą Alicji Staszczyszyn, otrzymała III miejsce na III Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, IV miejsce na XIV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie oraz II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle. Nagrodą za zajęcie wysokiej lokaty w konkursie jasielskim było zaproszenie uczennicy do udziału w Festiwalu Muzyka w Sandomierzu "Cudowne dzieci".
    Aleksandra Seredyńska jako uczennica Żanny Parchomowskiej otrzymała: wyróżnienie podczas IX Konkursu Pianistycznego im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefanskiej (Płock, 2006), I mieLsce na IV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków (Rybnik, 2008) oraz I miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego (Izabelin-Warszawa, 2008.

Aleksandra Seredyńska
Maciej Skarbek

Odnotować należy również laury zdobyte przez Macieja Skarbka, ucznia Żanny Parchomowskiej. Podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz (Jasło, 2006) otrzymał wyróżnienie, a na II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz (Jasło, 2007) II miejsce (nagrodą był występ z orkiestrą na Festiwalu w Sandomierzu).

Znakomicie spisują się również wychowankowie Małgorzaty Płanety-Zając. Rodzeństwo Alicja i Adam Kotula otrzymało Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ginette Gaubert (Paryż, 2006) w kategorii solistów: I miejsce Adam Kotula, I miejsce Alicja Kotula. W kategorii duetów obydwoje sięgnęli również po I miejsce. Najwyższe laury zdobyli także na VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki, 2006) w kategorii solistów oraz II miejsce w kategorii duetów fortepianowych. Adam Kotula uhonorowany został II miejscem na IX Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańkiego i Haliny Czerny Stefańskiej (Płock, 2006), a w 2007 roku I miejscem na XII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej w Żaganiu oraz III nagrodą na XL Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ustii nad Łabą (Czechy)


Alicja i Adam Kotula - uczniowie Małgodzaty Płanety-Zajac

Sabina Bury
Łucja i Weronika Potępa
Alicja Staszczyszyn z uczniami

Do grona uzdolnionych pianistów wpisuje się również Sabina Bury. Jako uczennica Alicji Staszczyszyn zajęła III miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej (Płock, 2005), I miejsce na XIII Jasielskich Spotkaniach Muzycznych - Konkurs Młodych Instrumentalistów (2005), nagrodą było zaproszenie do udziału w XV Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu" w koncercie "Cudowne dzieci", II miejsce na III Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2006) i wyróżnienie I stopnia na XIV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Konin, 2006). W tym samym konkursie wyróżniona została także Daria Kocur, również z klasy fortepianu Alicji Staszczyszyn.

Sabina Bury, kontynuując naukę u Doroty Makowieckiej, powiększyła jeszcze liczbę zdobytych laurów o I miejsce na Makroregionalnym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego (Tworkowa, 2006), wyróżnienie i nagrodę specjalną za wykonanie utworu Fryderyka Chopina na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim (Sochaczew, 2006), II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Polsko-Niemieckim Turnieju Pianistycznym (Żagań, 2007), I miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz (Jasło, 2008), III nagrodę na Międzynarodowym Turnieju Muzycznym w Łomiankach oraz III miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (Warszawa-Łomianki-Izabelin, 2008). W tym samym konkursie, w kategorii duetów, najwyżej ocenieni zostali uczniowie Alicji Staszczyszyn: Łucja i Weronika Potępa (I miejsce), Jakub Czach i Agata Kwiatkowska (II miejsce) oraz Julia Ulman (PSM I st. w Łańcucie) i Katarzyna Osiniak (III miejsce).

Łucja i Weronika Potępa powtórzyły sukcesy na wielu kolejnych konkursach: Konkursie Dziecięcych Zespołów Kameralnych - VI Wiosna Młodych Kameralistów (Kraków, 2008 - o zasięgu międzynarodowym) -I miejsce (II nagrodą uhonorowano Katarzynę Osiniak i Julię Ulman, a III nagrodą - Jakuba Czach i Agatę Kwiatkowską), IX Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej dla uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia (Toruń, 2008) - również I miejsce, II nagrodę otrzymali Jakub Czach i Agata Kwiatkowska.

Uczniów Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie doceniono również podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu Utworów Fortepianowych na cztery ręce (Katowice, 2007) - II miejsce przyznano Jakubowi Czach i Agacie Kwiatkowskiej.
    Z XIV Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2009) z wyróżnieniem powróciła wielokrotnie nagradzana Łucja Potępa.
    Na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz (Jasło, 2008) dobrze zaprezentowali się uczniowie z klasy Anny Dymek: Adrian Sowa - II miejsce i Zuzanna Homenda III miejsce, a w grupie starszej III miejsce ex aequo zajęły: Maria Latocha (uczennica Joanny Strzeleckiej) i Agnieszka Nowak (uczennica Doroty Makowieckiej). Obie młode pianistki otrzymały również wyróżnienie na I Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2007, o zasięgu ogólnopolskim). III miejsce w swojej kategorii przyznano Marii Zajączkowskiej (uczennicy Anny Dymek), a wyróżnienie otrzymał Marek Rachwał, uczeń Grzegorza Łobodzińskiego.


Anna Dymek z uczniami: Adrianem Sową i Zuzanną Homendą

Justyna Gargaś
Alicja Staszczyszyn, Dorota Makowiecka
i Żanna Parchomowska z laureatami konkursów pianistycznych

Aneta Czach (uczennica Doroty Makowieckiej) w latach 2005 i 2008 zajęła III miejsce na Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (o zasięgu ogólnopolskim) oraz II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji (Jasło, 2008) Na III Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści (Stalowa Wola, 2008) IV lokatą poszczycić się może Agnieszka Marszałek z klasy fortepianu Lidii Strzeleckiej. W tym samym roku Adrian Sowa wywalczył III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Krakowie.

Zorganizowany w 2008 roku IV Podkarpacki Konkurs Duetów Fortepianowych w Rzeszowie (o zasięgu ogólnopolskim) przyniósł I miejsce Justynie Gargaś i Kornelii Letniowskiej, uczennicom Joanny Strzeleckiej. II miejsce w grupie młodszej otrzymał Michał Jakubczak (uczeń Joanny Mitał-Dworakowskiej) i Przemysław Zaręba (z klasy fortepianu Marii Woźniak), a wyróżnieni zostali Filip Bobulski i Joanna Nawojska (z klasy fortepianu Joanny Mitał-Dworakowskiej). W najmłodszej grupie wiekowej I miejsce zajęły Łucja i Weronika Potępa, a w drugiej grupie wiekowej I miejsce ex aequo: Jakub Czach i Agata Kwiatkowska oraz Katarzyna Osiniak i Julia Ulman.

Sekcja instrumentów dętych Zespółu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie może poszczycić się zdolnymi braćmi Jackiem i Pawłem Anyszek (uczniami Tomasza Kawy i Rafała Kulpińskiego) - obaj wyróżnieni zostali Nagrodą Prezydenta Miasta Rzeszowa "Młode Talenty". Klarnecista - Jacek Anyszek - zdobył V miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów (Jasło, 2006) oraz I miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym (Krosno, 2008).


Paweł i Jacek Anyszek

Jakub Grodecki

Sukcesy są również udziałem uczniów klasy perkusji. W 2004 roku Jakub Grodecki (uczeń Andrzeja Kruka) stanął na najwyższym podium II Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego dla szkół muzycznych I stopnia w Szczecinie. Cztery lata później Kacper Dudek (z klasy perkusji Jacka Rzyma), podczas IV edycji tego konkursu otrzymał wyróżnienie.

Warto podkreślić osiągnięcia najmłodszych wychowanków Ogólnokształcącej Szkoly Mzycznej I stopnia. W latach 2005 i 2007 wzięli oni udział w dwóch prestiżowych koncertach w III harmonii Rzeszowskiej w "Oratorium na Boże Narodzenie" (do muzyki Włodzimierza Korcza i słów Ernesta Brylla). Mieli okazję zaprezentować się u boku wielkich gwiazd estrady polskiej - Alicji Majewskiej, Krystyny Prońko i Zbigniewa Wodeckiego, a dwa lata później można ich było oklaskiwać na świątecznym koncercie z udziałem solistów Piwnicy pod Baranami - Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego.


Uczniowie OSM I st. podczas koncertu z Jackiem Wójcickim

Zespół "Mozartynki" z grupą MoCarta

W roku szkolnym 2006/200/, w OSM I stopnia powstał zespół kameralny o wdzięcznej nazwie "Mozartynki", kierowany przez Annę Zajączkowską, który wystąpił na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Kameralnej dla uczniów Szkół Muzycznych I stopnia (pod artystycznym patronatem Grupy MoCarta) "Od Mozarta do MoCarta".

Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej l stopnia zdobywają również nagrody na szkolnych i regionalnych konkursach: plastycznych, matematycznych, polonistycznych oraz języków obcych. Owocem wytrwałej pracy pedagogów są imponujące osiągnięcia szóstoklasistów, którzy znakomicie zdają sprawdziany testowe, osiągając wyniki określone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną jako najwyższe. Szkoła znalazła się w wąskim gronie trzech najlepszych szkół w Rzeszowie i najlepszych w Polsce.

Od lat Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, przyczyniając się do kreowania korzystnego wizerunku kulturalnego Rzeszowa. Działalność środowiskowa skierowana jest na upowszechnianie muzyki, promocję Szkoły i dotarcie do jak najszerszego grona słuchaczy. Uczniowie biorą udział we wszystkich ważnych uroczystościach państwowych, miejskich i kościelnych w mieście i regionie. Prezentują się w recitalach, zespołach kameralnych, zespołach rytmiki, orkiestrze, chórze, i co godne podkreślenia - z dużym powodzeniem odnajdują się zarówno w repertuarze poważnym, jak i rozrywkowym.

Szerokie spektrum zainteresowań muzycznych uczniów, umiejętnie kształtowane przez pedagogów ZSM nr 2 im. Wojciecha Kilara, pozwala na bardzo różnorodny dobór repertuaru koncertowego. Szczególne uznanie i wierną publiczność zdobyły już sobie koncerty karnawałowe, organizowane co roku w Teatrze Maska i Filharmonii Rzeszowskiej

Zespół perkusyjny

Bogatą historię ma w swoim dorobku koncertowym zespół perkusyjny, od wielu lat prowadzony przez Mariana Rzyma. Zespół występował z powodzeniem zarówno w Polsce jak i za granicą, zbierając znakomite recenzje. Licznymi występami mogą pochwalić się również zespoły rozrywkowe prowadzone przez Rafała Kulpińskiego, Jacka Laskę i Krzysztofa Mroziaka.


Zespół rozrywkowy

Szkolne zespoły rozrywkowe biorą udział w wielu imprezach organizowanych w mieście i regionie, podczas których prezentują się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Z radością i dumą obserwować można zaangażowanie, z jakim "mali" i "duzi" biorą udział w zespołach rytmiki prowadzonych przez Gabrielę Leś. Warto przypomnieć ich niezapomniane kreacje w układach choreograficznych m.in.: do muzyki Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Ennio Morricone, Fryderyka Chopina.
Zespoły rytmiczne prowadzone przez Gabrielę Leś

Z inicjatywy uczniów powstał w Szkole Klezmer Band. Zespół brał udział m.in. w III Wielokulturowym Festiwalu "Galicja" (2005), a w 2007 roku koncertował w greckim mieście Lamia (partnerskie miasto Rzeszowa), gdzie udał się na zaproszenie Prezydenta Miasta Rzeszowa - Tadeusza Ferenca.


Klezmer Band

Rozwijanie uzdolnień artystycznych, kształtowanie wyobraźni twórczej oraz wszechstronny rozwój osobowości uczniów przynosi oczekiwane owoce. Osiągnięcia młodych adeptów sztuki, ich zapał w zdobywaniu wiedzy i radość, dzielą się muzyką pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Wsparta na bogatej tradycji Jubilatka, silnie zakorzen